Seminarski i Diplomski Rad

Sistem organa za varenje
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 12 | Nivo: Pedagoški fakultet

Varenje predstavlja složeni fiziološki proces, zahvaljujući kome se hrana, kroz sistem organa za varenje, podvrgava fizičkim i hemijskim promenama i hranljive materije koje se nalaze u njoj resorbuju se u krv ili limfu.
Fizičke promene hrane se sastoje u njenoj mehaničkoj obradi, usitnjavanju, mešanju i rastvaranju.
Hemijske promene hrane se događaju pod uticajem hidrolitičkih fermenata – oni se stvaraju u sekretornim ćelijama probavnih žlezda i dospevaju u šupljinu digestivnog trakta u sastavu pljuvačke, želudačnog, pankreasnog i crevnog soka.
FUNKCIJE
Sve funkcije organa za varenje potčinjene su složenim nervnim mehanizmima regulacije. Funkcije su:
Sekretorna – u žlezdanim ćelijama se stvaraju digestivni sokovi pljuvačke, želudačnog, pankreasnog sokai žuči
Motorna – ostavruje se muskulaturom digestivnim traktom, obezbeđuje žvakanje, gutanje i premeštanje hrane duž digestivnog trakta i izbacivanje nesvarenih ostataka.
Ekskretorna – izlučivanje iz organizma
Sistem organa za varenje (digestivni sistem ili crevni sistem) se sastoji iz niza uzastopnih delova u kojima se odvijaju pojedine faze varenja i apsorpcije. Crevo je pričvršćeno za telesni zid trbušnom maramicom – mezenterom. Crevni kanal sačinjavaju:
usna duplja
ždrelo
jednjak
želudac
tanko crevo
debelo crevo
analni otvor (rektum)
USNA DUPLJA
Usna duplja ima funkciju primanja hrane. U usnoj duplji se nalaze pomoćni organi za varenje:
zubi,
jezik,
pljuvačne žlezde,
krajnici (samo kod sisara).
Zubi
Tvrdi su i otporni delovi tela usađeni u gornju i donju vilicu, a njihov zadatak je da seku, kidaju i usitnjavaju hranu. Kod svakog zuba se razlikuju 3 dela:
Krunica, vidljivi deo koji štrči iz desni
Vrat, srednji deo
Koren, unutrašnji deo pripojen za viličnu kost
Spoljašnji deo krunice se sastoji od zubne gleđi, najtvrđeg tkiva u organizmu, ispod koje se nalazi debeli sloj dentina, sačinjen od manje tvrdog tkiva od kojeg se sastoji i ceo koren. U središtu zuba je duplja, ispunjena pulpom, mekšim i sunđerastijim tkivom koje sadrži krvne sudove i nerve koji prodiru kroz koren zuba.
Vrste i funkcije
Sekutići – nalaze se u centralnom delu vilice. Imaju oblik lopate ili dleta, oštru ivicu i samo jedan koren. Režu kao makaze za lim i služe za odsecanje i komadanje hrane
Očnjaci – nalaze se do sekutića i nešto su veći. Imaju krunicu sa šiljatim vrhom i samo jedan, ali malo duži koren. Funkcija očnjaka je da kidau tvrdu ili žilavu hranu.
Pretkutnjaci – nalaze se pored očnjaka. Krunica im je masivnija, sa dva ispupčenja i jednim središnim udubljenjem. Imaju samo jedan koren i služe za usitnjavanje hrane.Kutnjaci – lakalizovani na krajevima vilice. Imaju četvrtastu krunicu s pljosnatom površinom na kojoj se uočavaju četiri ispupčenja ili kvržice, a koren im se deli na dve ili tri grane. Kutnjaci takođe služe za usitnjavanje ili mlevenje tvrđe hrane.

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!